!En tehlikelisi 'iç ​​savaş'.. 15 gün içinde Suriyelilere yönelik 5 iddia

!En tehlikelisi 'iç ​​savaş'.. 15 gün içinde Suriyelilere yönelik 5 iddia

Sosyal medyada Türkiye'deki Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı söylemlerin bazı muhalefet partilerinin kışkırtmasıyla artması, Suriyelilerin Türkiye'deki varlıklarını ve güvenliklerini hedef alan yalan  ve söylentilerin büyük oranda yayılmasına neden oldu.

Orient Net, bu ayın başından beri Suriyeli mültecileri korkutmayı ve itibarını zedelemeyi amaçlayan 5 yalan tespit etti:

İç savaşı kışkırtmak

İçişleri Bakanlığı, göçmenlerle ilgili çeşitli iddialarda bulunan ve "İç savaş çıkacak" açıklaması yapan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu..

Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün suç duyurusu dilekçesinde, Özdağ'ın 4 Temmuz'daki basın açıklamasında "iç savaş çıkacağı" yönünde iddialarda bulunduğu belirtildi.

Özdağ'ın gerçek dışı iddialarla, hayal ürünü ithamlarda bulunduğu vurgulanan dilekçede, açıklamada devletin organları ve teşkilatları hakkında kamuoyunu olumsuz yönlendirmek ve etkilemek amacıyla dayanıksız, yalan, yanlış, yanıltıcı ve provokatif ifadeler kullanıldığı kaydedildi.

Özdağ'ın ayrıca video kaydında "Sığınmacıların Türkiye'ye en büyük tehdidi nedir?" sorusuna verdiği cevapta çeşitli iddialarda bulunduğu ifade edilen dilekçede, Türkiye'nin göç sürecini şeffaf şekilde yürüttüğü vurgulandı.

Türkiye'deki göçmenlerle ilgili istatiksel bilgilerin Göç İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden haftalık olarak açıkladığına işaret edilen dilekçede, İçişleri Bakanlığının üst düzey temsilcilerinin de açıklamalarında bu bilgileri kamuoyu ile paylaştığı aktarıldı.

Dilekçede, Özdağ hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, nefret ve ayrımcılık, iftira, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama, halk arasında korku ve panik yaratmak" suçlarından soruşturma ve ceza davası açılması talep edildi.

Suriyelilerin değil Suudilerin düğünü

Birkaç gün önce Türk medyası, Urfa'daki bazı Suriyelilerin, şehirde dolaşan lüks otomobil konvoyunun içinden ellerinde tuhaf bayraklar ve dolar desteleri sallayarak Türkleri kızdırdığını bildirdi.

Bu eylem, konvoy geçerken yol kenarında toplanan onlarca Türk'ün araçları tekmelemelerine ve onlara karşı sloganlar atmasına neden oldu.

Türk medyası, Suriyelileri törende güçlerini ve zenginliklerini göstermekle suçlarken, törene katılanların Suudiler olduğu ortaya çıktı.

Türklerin bağışıklığını zayıflatmak

Türk tarihçisi "Nurşin Eken Kılınç", Türk medyasının her gün gündemine oturan Suriyelilere yönelik yeni bir ırkçı suçlamada, Suriyelileri Türklerin bağışıklık sisteminin zayıflamasından ve ölüme sebebiyet vermekle suçladı.

Twitter'da Nurşen Eken Kılınç isimli tarihçi, hala koronavirüsün etkileri geçmemişken ortaya çıkan maymun çiçeği (monkeypox) virüsü korkusu içinde yaşayan Türkiyein, kızamık ve el-ayak hastalığıyla da mücadele etmesiyle ilgili bir çıkarımda bulundu.

Nurşen Eken Kılınç'ın söylemine göre Türkiyeye kaçak yollardan giriş yaptığı için hiçbir kaydı bulunmayan Suriyeli sığınmaların aşısız olması, aşı politikamızı bir hayli zayıflatmış.

Afganlar tarafından Suriyeli bir kıza tecavüz

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Afgan uyruklu dört gencin Asınlar Namek Kamal Mahallesi'nde 12 yaşındaki Suriyeli bir kıza tecavüz ederek insanların sokağa dökülmesine neden olduğunu iddia etti. Afganlar ciddi şekilde dövüldü.

Ancak bu iddianın asılsız olduğu ortaya çıktı, Esenlar ilçesi belediye başkanlığı, Özdağ'ın iddiaları yalanlayarak, kamu düzenini ve güvenliğini bozmayı amaçlayan bu tür haberlerin yayınlanmasında dikkatli olunması çağrısında bulundu.

'Suriyeli gençlere özel tur' iddiası

Zafer Partisi Bursa İl Başkanlığı'nın sosyal medya hesaplarından ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi Suriyeli gençleri İstanbul gezisine götürüyor’ paylaşımına Büyükşehir'den açıklama geldi.kalktı, bir kadını ve kardeşlerini taciz etti. Ödül mü veriyorsunuz?" paylaşımına cevap Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ferhat Murat'tan geldi.

Zafer Partisi’nin sosyal medya üzerinden paylaştığı 'Bursa Büyükşehir Belediyesi Suriyeli gençleri İstanbul gezisine götürüyor’ paylaşımına Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yalanlama geldi.

Söz konusu paylaşımda 'Bursa Uludağ Üniversitesi Suriyeli Gençlik Kültür Topluluğu' adlı bir sayfadan alınan ekran görüntüne yer verilirken "Daha okudukları okulun adını doğru yazamayan Suriyeli öğrenciler, Bursa BŞB'nin imkanları ile İstanbul'u gezecek. Türk Milletinin imkanları ile okuduğunuz okulun adı "Oludağ" değil, "Uludağ Üniversitesi" sözleriyle eleştiride bulunuldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR'DEN CEVAP: HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR

Sosyal medyada gündem olan iddiaya Bursa Büyükşehir Belediyesi açıklık getirdi.

Zafer Partisi Bursa İl Başkanlığı'nın "Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Kültür AŞ, Suriyeli gençleri İstanbul gezisine götürüyormuş. Bu Suriyeliler daha birkaç gün önce gençlerimizi gasp etmeye kalktı, bir kadını ve kardeşlerini taciz etti. Ödül mü veriyorsunuz?" paylaşımına cevap Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ferhat Murat'tan geldi.

التعليقات (0)

    0

    الأكثر قراءة

    💡 أهم المواضيع

    ✨ أهم التصنيفات